نکات عکاسی از کودک

نکات عکاسی از کودک


کودکان یکی از زیبایی های بی نظیر زندگی هستند. قطعا تمام پدر و مادرها دوست دارند عکس های خوبی از دوران کودکی فرزندانشان داشته باشند. عکاسی از کودکان یکی از انواع جذاب و هیجان انگیز و خاص عکاسی است که هم تجربه خوبی برای عکاس می شود و هم خاطره خوبی از کودکی فرد برای او و خانواده اش ثبت می شود.

برای اینکه بهترین تصاویر ثبت شوند باید به نکاتی توجه شود که شاید ساده باشند اما در عکاسی بسیار موثر هستند.

  • نکته اول: شناخت خلق و خوی کودک و ترجیحات خانواده

به عنوان اولین مورد باید از روحیه کودک و خانواده اش درک خوبی داشته باشید. می توانید از طریق صحبت کردن با خانواده به این درک برسید. می توانید قبل از عکاسی زمان کوتاهی نیز برای بازی کردن با کودک اختصاص دهید که بدانید به چه مواردی علاقمند است و در چه مواردی احتمالا بهانه گیر شود.

  • نشان دادن جاذبه های کودکی

کودکی یکی از دوره های خاص زندگیست و جذابیت های خاص خودش را دارد. بهتر است هنگام عکاسی روی فعالیت های کودکان بیشتر متمرکز شوید. والدین دوست دارند برخی از رویدادهای خاص مانند تولد یا مسابقات توسط عکاس ثبت شود. بهتر است در این موارد روی کودک زوم کنید و با ابزارهایی مانند فوکوس و تغییر عمق میدان اهمیت کودک را نشان دهید. می توانید با استفاده از عکاسی در حالت ورزشی دوربین، تعدادی عکس پشت سر هم و خوب بگیرید.

یکی دیگر از جاذبه های کودکی معصومیت کودکان است. از کودک سوالاتی که برایش جالب هستند بپرسید. مثلا بپرسید چه حیوانی را دوست دارید یا حتی هنگامی که صدایش یا چهره اش را شبیه آن حیوان می کند از او عکس بگیرید.

اگر احساسات کودکانه و صادقانه آن ها را ثبت کنید قطعا عکس جذابی خواهید گرفت. لازم نیست درگیر این باشید که کودک ژست خاصی بگیرد. همان لطافت کودکی به اندازه خود کافیست تا عکس زیبایی ثبت شود. عکاسی در حمام یا حین آب بازی یا بازی با اسباب بازی ها نیز زیبایی های خاصی را ثبت می کند.

  • استفاده از المان های طبیعی

هرچه از عناصر طبیعی بیشتر در عکس استفاده کنید تصویر زیباتری را ثبت می کنید. می توانید در کنار درخت یا گل و چمن از کودک عکس بگیرید. اگر این امکان وجود ندارد می توانید گل های طبیعی یا شومینه یا هر موردی که بتواند نشان دهنده عناصر طبیعی باشد را در کنار کودک قرار دهید و از او عکاسی کنید. با عکاسی در طبیعت می توانید از زیبایی های فصلی نیز بهره ببرید. با این حال باز هم اگر این امکان وجود ندارد بهتر است از برگ های خشک یا سبد میوه مناسب فصل استفاده کنید.

  • استفاده از اسباب بازی های کودک

یکی دیگر از زیبایی های کودکی دلبستگی های ساده و بی الایش آنهاست. کودکان علاقه زیادی به اسباب بازی هایشان دارند و همانطور که دیده اید در دنیای کودکی خود با اسباب بازی هایشان حرف می زنند و با آن ها بازی می کنند. به همین خاطر هنگام عکاسی استفاده از اسباب بازی ها را فراموش نکنید. در کنار اسباب بازی ها سعی کنید از لباس هایی که کودک آن ها را دوست دارد استفاده کنید. بهر حال بهتر است تمام موارد و اشیایی که در عکاسی استفاده می کنید مواردی باشند که کودک حس خوبی به آن ها دارد

  • راحتی کودک را در نظر بگیرید

برای اینکه تصاویر زیبایی ثبت کنید باید کودک احساس راحتی داشته باشد. از لباس تن کودک گرفته تا محل عکاسی، کودک باید راحت باشد. برای اینکه کودک اذیت نشود نباید به او بگویید حرکت نکن یا همین الان لبخند بزن یا چیزهایی از این قبیل که کودک را مجبور به انجام کاری می کنند. با این کارها کودک در عکاسی با شما همکاری نمی کند.