معرفی ساز ویولن

معرفی ساز ویولن

اگر از دسته افرادی می‌باشید که به موسیقی علاقه‌مند هستید پس قطعا باید اطلاعاتی درباره سازهای مختلف موسیقی هم داشته باشید. در واقع ساز ویولون یک ساز زهی و آرشه‌ای می‌باشد و در واقع کوچکترین عضو خانواده سازهای زهی و آرشه‌ای هم به حساب می‌آید. برای مثال می‌توان از دیگر سازهای زهی به کنترباس، ویولنسل اشاره نمود. به طور کلی نقش مهم این ساز در اکرسترها تاثیر زیادی داشته است.

چگونه ویلن بنوازیم

قطعا برای نواختن ویولن و یادگیری کامل آن باید به کلاس‌های موسیقی بروید اما می‌توانیم به شما تا حدودی راهنمایی کنیم که چگونه یک ساز ویلون را بتوانید بنوازید و یا حداقل آداب نواختنش را یاد بگیرید. در واقع برای نواختن ساز ویولون معمولا باید ساز را روی شانه چپ قرار بدهید و با آرشه‌ای که در دست راست نوازنده قرار دارد بنوازید. به طور کلی ویولون دارای 4 سیم بوده که از بم به زیر می‌باشد که شامل می (سیم اول)، لا (سیم دوم)، ر (سیم سوم)، سل (سیم چهارم) کوک می‌شوند و نسبت به هم فاصله پنجم دارا می‌باشند. در آخر بهتر است بدانید وسعت صدای ویولون توانایی اجرای فواصل کروماتیک و کوچکتر از آن را دارد.

تاریخچه ویولون

بسیاری از افرادی که در موسیقی فعالیت دارند بر این باورند که ویولون نمونه تکمیل شده از ساز رباب می‌باشد. اگر برایتان سوال پیش آمده که رباب چیست؟ در واقع رباب یک ساز قدیمی است که خاستگاه آن در خراسان دوره اسلامی، سیستان و بلوچستان و افغانستان می‌باشد و سپس بعدها ساز رباب به اروپا انتقال داده شد و تغییراتی در آن به وجود آمد و به نام ربک در اروپا به شهرت رسید و در نتیجه در قرن 11 به ساز ویولون مشهور شد.

قسمت‌های تشکیل دهنده ویلون

ساز ویولن از 58 قطعه مختلف ساخته شده است و وزنی حدود 400 گرم دارد که به طور کلی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که شامل:

  • آرشه یا کمان، ترکه‌ای چوبی است که رشته‌های می دم اسب در طول کشیده شده‌اند و به دور آن ثابت و سفت شده است.

  • جعبه رزونانس در واقع به قسمتی اشاره دارد که از 3 بخش صفحه روئی، صفحه زیرین و زوارهای دور تشکیل شده و گریف، خرک و سیم گیر در این ساز از جنس چوب آبنوس می‌باشد زیرا از استحکام بیشتری برخوردار است.

  • دسته یا گردن دنباله چوب آبنوس تکیه گاه سیم‌هاست که محل انگشت گذاری نوازنده در بالای آن قرار دارد. در واقع نوازنده ویولن توانای این را دارد که در تمام طول چوب آبنوس انگشت گذاری نماید. انتهای دسته به جعبه کوچکی ختم می‌شود که سیم‌ها در درون آن به دور گوشی‌های کوک پیچیده می‌شوند.

  • خرک این قطعه در واقع پلی میان سیم‌ها و جعبه رزونانس است و نقش خرک تقسیم راه سیم‌ها و نگهداری از سیم‌ها با ارتفاع خاص برای حرکت روی جعبه طنینی و انتقال ارتعاشات سیم‌ها به جعبه رزونانس است. در داخل این جعبه استوانه چوب کوچکی قرار دارد که نقش آن انتقال ارتعاشات به صفحه زیرین ساز و مانعی در جهت عدم شکسته شدن صفحه رزونانس از فشار سیم‌ها و خرک می‌باشد.

  • گریف به طور کلی از آبنوس ساخته شده است و در طول دسته ویولن چسبیده و تا میانه جعبه ساز ادامه دارد. گریف بخشی می‌باشد که نوازنده با انگشت خود سیم را به آن می‌چسباند و به این ترتیب طول سیم را کوتاه می‌کند و نت‌های مختلف را می‌نوازد.

  • سیم گیر هم از چوب آبنوس می‌باشد و در فاصله اندکی از خرک تا آخر تنه ویولن کشیده شده است بازهی از جنس روده یا پلاستیک یا سیم به دکمه‌ای که در قسمت پایین جدار تعبیه شده وصل می‌شود.

  • سیم‌ها: سیم‌ها به طور کلی از جعبه کوچک سر ساز شروع و در طول چوب آبنوس تکیه گاه سیم‌ها ادامه می‌یابند که از روی خرک عبور کرده و در سیم گیر به انتها می‌رسند. سیم‌های ویولن قبلا از روده گوسفند ساخته می‌شدند اما امروزه در سیم‌های بم‌تر روی روده سیم فلزی نازکی می‌پیچند و در سیم‌های زیرتر از مفتول فلزی استفاده می‌شود.