شش فروردین روز امید و شادباش نویسی

شش فروردین روز امید و شادباش نویسی

شش فروردین روز امید و شادباش نویسی
به نظر می آید ایرانیان در روز شادباش نویسی (ششم فروردین)، آرزوها و خواسته های نیک خود را برای دیگران می نوشتند و به دست آنها می سپردند. این آیین به شکل های دیگر، هنوز هم در میان مردم ما جا دارد. در گاهشماری ایرانی روز ششم هر ماه، خرداد روز نام دارد. خرداد روز از فروردین ماه (روز ششم فروردین)، یکی از روزهای مهم در گاهشماری ایرانی است. ششم فروردین ماه به نام های «روز شادباش نویسی»، «روز امید» یا روز «نوروز بزرگ» خوانده می شود و از روزهای خجسته ی ایرانیان است. از این روز به نام «هودرو» یا «هفدورو» یعنی روزی که هفتاد و دو رویداد سرنوشت ساز در زندگی و تاریخ ایرانیان روی داده است نیز نام برده شده است. در متن پهلوی «ماهِ فروردین، روزِ خرداد» رویدادهای بسیاری به این روز منسوب شده است؛ از جمله : – پیدایی کیومرث و هوشنگ – روییدن مشی و مشیانه – غلبه ی سام نریمان بر اژدهاک – پیدایی دوباره ی شاه کیخسرو (از جاودانان در باورهای ایرانی) – همپُرسگی زرتشت با اهورامزدا نام روز امید به خاطر انتظار پیدایی دوباره کیخسرو و دیگر جاودانان و نجات بخشان (سوشیانت ها)، به این روز داده شده است. نام اسپیدا نوشت، از آیین نامه نویسی در این روز گرفته شده است که آگاهی بیشتری از آن در دست نیست. گمان می رود با پیام های شادباش نوروزی در پیوند باشد.از این روز به نام «هودرو» یا «هفدورو» یعنی روزی که هفتاد و دو رویداد سرنوشت ساز در زندگی و تاریخ ایرانیان روی داده است نیز نام برده شده است. به نظر می آید نامه نویسی و شادباش نویسی از آیین های این روز بوده است. در منابع کهنی از دانشمندانی چون ابوریحان بیرونی، فردوسی بزرگ، ابن ندیم و غیره نیز اختراع خط به دست جمشید و بر تخت نشستن وی گزارش شده است بدینگونه که : «… روزی که جمشید خط نوشت و به مردم مژده داد که روش او خدای را خوش آمده و به پاداش کارهایش، گرما، سرما، پیری و رشک را از مردمان دور می کند، روز ششم فروردین ماه بود …»
منبع:اکایران

وصيت نامه شهيد علي زاده اكبر

وصيت نامه شهيد علي زاده اكبر

بسم رب الشهداء و الصدیقین
سپاس خداوندی را که به ما توفیق خدمت در نظام جمهوری اسلامی و نگهبانی از آرمان های بلند شیعه واهداف والای حضرت امام خمینی رحمة ا... علیه را عنایت فرمود.
از وجود متعالش بسیار متشکریم که نعمت پاسداری از اسلام و سربازی امام خامنه ای را به ما عنایت فرمود و فرصت شرکت در جهاد فی سبیل ا... را نصیب ما کرد و شهادت در راه خودش را روزی ما نمود و نعمتش را کامل گردانید.
با عرض سلام خدمت تمامی عزیزان و دوستان به ویژه پدر و مادر مهربان و دلسوزم ، همسرعزیز و فداکارم ، فرزندان خوبم که همچون جان آن ها را دوست می دارم، برادران و خواهرانم.
گرچه این چند خط را بسیار با عجله و بدون زحمت نوشتم خواستم دین خود را نسبت به آیندگان ادا نمایم.

1-از تمامی کسانی که به نحوی با من آشنا بوده اند به سبب کوتاهی های انجام شده عذرخواهی می نمایم و امیدوارم بزرگوارانه این حقیر را مورد عفو و بخشش قرار دهند، به ویژه از خانواده محترم و البته از پدر و مادرعزیزم که حتی در برابر بزرگواریشان خجالت می کشم از آن ها پوزش بطلبم.
2-از خدا می خواهم شهادت در راهش را طوری به من عنایت کند که بیشترین فایده را برای اسلام داشته باشم و کمترین زیان را.
3- از فرماندهان و مسئولین محترم ، پدرو مادر عزیزم و برادر بزرگوارم محمد آقا می خواهم که به خاطر شهادت من جبهه اسلام را خالی نگذارند و توفیق جهاد را از برادرم سلب ننمایند.
4- کلیه برنامه های مربوط به مراسم تدفین را به پدر عزیزم واگذار می نمایم هرچه ایشان صلاح بداند ولی خودم همیشه میل به مراسم و خرج های بیهوده نداشته ام ، به جای آن دوست دارم در امور عام المنفعه سرمایه گذاری گردد.
البته خیلی دوست دارم برایم نماز خوانده شود و روزه گرفته شود.
5- به فرزندان عزیزم سفارش می کنم همیشه به یاد داشته باشید که سرپرست  و ولی همه ما خداوند تبارک و تعالی است اگر پدرتان زنده نباشد مطمئن باشید خداوند نسبت به من بسیار بیشتر شما را دوست دارد و به شما مهربان تر است ، در طول زندگی هرجا مشکلی داشتید فقط از او بخواهید و مطمئن باشید بهترین جواب را به شما خواهد داد.

همه باید به یاد داشته باشیم که خط سرخ شهادت خطی است که بهترین بندگان خدا از آن عبور کرده اند ان شاءالله خداوند این حقیر را هم دنباله رو و راه آنان بپذیرد و این توفیق را از ما سلب ننماید. پس با عرض پوزش می گویم همه ما باید به این توفیق الهی خوشحال باشیم.

پدرم از شما مظلوم تر امام حسین علیه السلام بود
مادر شما همچون زینب سلام الله باش
همسرم چون همسر وهب و سایر همسران شهدا صبوری کن و خوشحالی
فرزندانم بیاد بیاورید مصائب اهل بیت امام حسین علیه السلام را
خواهرانم و برادرانم چون خواهران و برادران شهدا ان شاءالله ادامه دهنده این راه باشید

منبع سایت رسمی شهید علی زاده اکبر

کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد از اوریانا فالاچی

کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد از اوریانا فالاچی

کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد


کتاب نامه به کودکی - این کتاب نخستین بار  با عنوان «به کودکی که هرگز زاده نشد» توسط مانی ارژنگی به فارسی ترجمه و توسط موسسه انتشارات امیر کبیر در ایران منتشر شد (شماره ثبت کتابخانه ملی: ۱۰۰۲-۲۵۳۵/۷/۱۷). دومین ترجمه کتاب با عنوان «نامه به کودکی که هرگز متولد نشد» توسط ویدا مشفق به فارسی ترجمه شد و انتشارات جاویدان آن را در سال ۱۳۵۵ منتشر کرد. در سال ۱۳۸۲ یغما گلرویی ترجمه چهارم این کتاب را انجام داد و انتشارات دارینوش آن را به چاپ رساند.

تاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد ، نویسنده کتاب اوریانا فالاچی به صحبت با کودکی که درون شکم دارد می پردازد و نه تنها احساسات و آرزوهای خود را به عنوان یک مادر بازگو می کند که از زبان کودک درون شکمش نیز حرف می زند و خود را به جای کودک می گذارد و احساسات و خواسته ها و یا پرسش هایی که ممکن است یک کودک بعد از به دنیا آمدنش از مادرش داشته باشد را پاسخ می گوید . در کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد اوریانا فالاچی نگاه های اطرافیان و جامعه را نیز به خاطر بچه ای که در شکم دارد به تصویر می کشد .

در ابتدای کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد ، اوریانا فالاچی می نویسد :

« دلیلی برای دروغ گفتن نیست !

من مانند بسیاری از هم جنسانم حقیقت را انکار نمی کنم :

آن چه از زبان قهرمان این کتاب حکایت کرده ام ، ماجرایی است که - در زمانی نه چندان دور -

برای خودم اتفاق افتاده !

من حامله شدم ،

به طفلی که در شکم داشتم عشق ورزیدم

و ... »

نقد کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشدداستان کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد همان گونه که از نامش پیداست ، صحبت های مادری با جنین خود در طی دوره بارداری است که به همراه ترجمه روان و خوب آقای یغما گلرویی خواندنی تر شده است . نوشته ها ساده و صمیمی اند . قسمت هایی از متن کتاب آن چنان خواننده را مجذوب می کند که بی اراده حتی با مخاطب این نوشته ها که یک جنین چند ماهه است ، هم ذات پنداری می کند .


کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد ، نوشته ی خانم اوریانا فالاچی  هم نامه است  هم نامه  نیست ، سمت و سیاق کتاب ، بیشتر به جهان بینی و منش فکری اوریانا فالاچی  برمی گردد . نام اوریانا فالاچی که می آید ، بیشتر مصاحبه های جنجالی اش با رهبران و شخصیت های  مطرح جهان تو ذهن متصور  می شود . مصاحبه هایی که از آن به عنوان روش \"تهاجمی \" و \"گزنده\" یاد می شود . مصاحبه هایی که شخصیت ها را به اعتراف علیه جهان بینی و عملکرد خویش وا می داشت . هنری کسینجر در مصاحبه با فالاچی اعتراف کردکه جنگ ویتنام را یک\" جنگ بی فایده \" می داند و افزود خود را \" یک کابوس می بیند که به تنهایی سوار بر اسب  پیشاپیش  کاروان دلیجان ها حرکت می کند \"


در نامه به کودکی که هرگز زاده نشد ، مقاومت  و مخالفت های اطرافیان در  به دنیا نیامدن جنین اسفناک و قابل سرزنش است . پدر خانواده به دلیل بی مسئولیتی  ، مادر را تشویق به سقط جنین می کند . کارفرما ، زن باردار را  – درصورت به دنیا آوردن فرزندش  - تهدید به اخراج از کار می کند ، حتی مادر با این پرسش فلسفی که « کوچولوی من ، قدم به دنیایی می گذاری که سنگینی  کفه اش بیشتر به سمت  کفه ی غم و اندوه و رنج است » براساس ذات و سرشت مادربودنش ، دوست دارد آن را تجربه کند .


کتاب را که می خوانیم ، مادر گام به گام با  جنین همراه می شود . احساسات و عواطف مادرانه اش را با جنین در میان می گذارد  گزارش مفصلی از تناقض و تبعیض های موجود در جهان معاصر ،گذشته به کودکی که زاده خواهد شد، ارائه می دهد که بسیار قابل تامل و تعمق است .


در نامه های فالاچی  ، از  آرزوها ی خوب و درخشان برای کودکش  – همچنان که در مشرق زمین معمول است - خبری نیست ، آن چه که محور تاکید نویسنده است ، مبارزه برای گرفتن سهم زندگی در میان انبوه ظالمان و ناقضان مدعی انسانیت و زندگی  است . نوشته ع . رشوند
دانلود کتاب داستان کوتاه - دانلود کتاب مرد ناتمام از امید کریم زاده

دانلود کتاب داستان کوتاه - دانلود کتاب مرد ناتمام از امید کریم زاده

کتاب مرد نا تمام با سی داستان کوتاه


کتاب داستان کوتاه مرد ناتمام به قلم امید کریم زاده جزو نویسندگان سبک کوتاه معاصر می باشد که در ادامه مقدمه ای از این کتاب را باهم میخوانیم

در زندگی همواره مسائلی وجود دارد که عام مردم نسبت به ان توجهی ندارند ، مسائلی که شاید

درک آن ها اغاز کننده دریچه ای جدید در زندگی آدمی باشد...

این دریچه تنها با ایجاد تغییر به وجود می آید و تغییر به عنوان والاترین انتخاب بشر،

عنصریست که فقط عده محدودی به آن میرسند....

زیرا عام مردم از تغییر وحشت داشته و غالبا در یک مسیره دایره وار میان روزمرگی هایشان زندگی میکنند

 

در این کتاب ما در قالب داستان کوتاه به زندگی این قشر محدود می پردازیم،

اینکه چه چیزهایی میتواند در زندگی آدمی را تغییر دهد و اورا از سایرین متمایز کند...

در واقع شما با خواندن این داستان ها متوجه تاثیر دو قدرت عشق و نفرت در حیات می شوید

و اینکه چه عواملی سبب خوشبختی یا نگونبختی بشر می شود...

 

با توجه به سرانه پایین مطالعه در کشور ما ، تلاش شده با استفاده از کوتاهترین حالت ممکن داستان

و بدون استفاده از فضاسازی های اضافی یا کلمات خسته کننده و موضوعات کلیشه ای... بیشترین مفاهیم

به مخاطب منتقل گردد و بدوون تحمیل یک پایان شیرین یا فانتزی،

خواننده، ضمن درک محوریت اصلی داستان به یک برداشت اختصاصی از موضوع

و پایان داستان برای خویش برسد....

و

در پایان باید گفت

این کتاب عنصر \"امید\" را به عنوان

اصلی ترین اکسیر حیات و موفقیت در زندگی آدمی می داند.....
برای دانلود کتاب مرد ناتمام از سایت هنر گرافی به صورت مستقیم و رایگان اینجا کلیک کنید

کتاب داستان کوتاه

توجه : این کتاب رایگان در اختیار شما قرار میگیرد, برای حمایت از نویسنده میتوانید صفحه اختصاصی اینستاگرام و کانال اختصاصی تلگرام ایشان را با ای دی @Omidkarimzadehofficial دنبال کنید

هنر گرافی مرجع کتاب داستان کوتاه و معرفی کتاب